ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2020 
(Kwiecień-Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury nr 2/2020 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. prezentację kolekcji nominowanych w I edycji konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, artykuł o trendach we wzornictwie w 2020 roku, porady na co zwracać uwagę przy wyborze przecinarek elektrycznych i tarcz diamentowych wykorzystywanych do cięcia płytek ceramicznych. Życzymy ciekawej lektury!

 

Firmy ColorGate i Durst Phototechnik AG zacieśniają współpracę

Firmy: Durst Phototechnik AG, czołowy światowy producent przemysłowych drukarek cyfrowych, oraz ColorGATE, czołowy światowy dostawca oprogramowania, programu RIP oraz sterowników do drukarek ogłosiły w lipcu br., że stają się partnerami i wyłącznym dystrybutorem swoich produktów przeznaczonych dla branży płytek ceramicznych, a także wspólnie zaoferowały klientom innowacyjną opatentowaną metodę zarządzania kolorami, wykorzystującą rozwiązania dotyczące stałości barw w cyfrowym procesie zdobienia płytek, obejmujące nowatorską, opatentowaną technologię pomiaru kolorów RSC i serwer produkcyjny Ceramic Productionserver (CPS).

Metoda zapewnia perfekcyjną odtwarzalność i powtarzalność barw oraz wzorów na płytkach podłogowych i ściennych, nawet gdy ich produkcję wznawia się po pewnym czasie. Firmy współpracowały wcześniej, a jej owocem jest m.in. wersja oprogramowania 10.30, pozwalająca zoptymalizować wiele procesów typowych w przypadku zdobienia płytek ceramicznych.

Sterowniki ColorGATE dostarczane do wszystkich urządzeń serii Gamma firmy Durst zapewniają bezpośrednią komunikację pomiędzy serwerem CPS a drukarką i kontrolują wszystkie istotne ustawienia, takie jak rozdzielczość czy prędkość linii produkcyjnej. Wszystkie dane są automatycznie przesyłane wraz z projektem danego wzoru. Możliwe jest szybkie, proste i precyzyjne dopasowanie kolorów w dosłownie kilku krokach, z jednoczesnym zachowaniem powtarzalności produkcji i znacznym zmniejszeniem liczby prób, a więc i liczby przestojów. Metoda zarządzania kolorami uwzględnia wszelkie zmiany w czasie (szkliwo, warunki wypalania itd.).

Jest to jedyne takie rozwiązanie z superszybkim odczytem danych i wykresów testowych do zdobienia płaskich lub strukturalnych powierzchni płytek. Odczyt to kwestia sekund (w przypadku innych systemów wynosi od 40 minut do 1,5 godziny). Znacznie skraca to czas przed rozpoczęciem produkcji, szczególnie w przypadku projektów powtarzalnych.